Spousta z nás má zažitou představu, že nejlepší je mít stůl postavený u okna, aby na desku stolu dopadalo denní světlo a nemuselo se svítit lampičkou. Ale časy se mění, potřeby také a myslím si, že umístění stolu u okna není vždy dobrý nápad. Málokdo z nás má pokojíček velký tak, aby mohla být dodržena všechna možná pravidla a doporučení. Většina z nás pracuje s prostorem, který je daný. Orientaci pokojíčku ani jeho velikost si ve většině případů nevybíráme. Umístění stolu v pokojíčku však alespoň trošku ovlivnit můžeme :o)
Umístění stolu u okna je vhodné tam, kde je okno pokojíčku orientováno na sever nebo tam, kde je okno stíněno např. vysokými stromy nebo pergolou, tj. tam, kde na plochu stolu přímo nedopadají sluneční paprsky.
Nevhodné je umístit stůl u okna v pokojíčku, který je orientován na jih. Sluníčko může dítěti svítit do očí nebo na desku stolu a tím se významně snižuje komfort práce. Aby dítě mohlo nerušeně pracovat a soustředit se, bude třeba v případě pokojíčku orientovaného na jih zatáhnout předokenní rolety nebo jiné stínící prvky. Tím ubíráme dítěti světlo a otázkou je, jestli světlo pronikající přes stínění okna bude pro práci dostatečné. Pokud je na psacím stole notebook, tablet nebo počítač, sluneční paprsky dopadající na desku stolu téměř jistě znemožní sledování jakékoliv obrazovky. Děti nemusí na těchto zařízeních jen hrát, dnes je elektronika nezbytnou součástí přípravy do školy. A kdo zažil distanční výuku přesně ví, o čem mluvím :o)
Další otázkou je, kdy dítě vlastně dělá úkoly. Školní rok trvá 10 měsíců a po většinu školního roku děti (alespoň ty naše) dělají úkoly v pozdějších odpoledních hodinách, nikdy ne hned po příchodu ze školy, kdy je světlo. Od října do května si tedy na úkoly a učení musí svítit a myslím si, že v době LED technologií není problém mít na stole kvalitní lampičku, která nahradí denní světlo.
Pokud stůl nebo stoly postavíme k oknu, u kterého je navíc radiátor, může se změnit proudění vzduchu v místnosti a mohou začít vznikat plísně tam, kde nikdy nebyly. Pokud je pokojíček chladnější a radiátor byl i bez psacího stolu pod oknem pouštěný v zimě naplno, rozhodně nedoporučuji radiátor zakrýt psacím stolem.
Pokud před radiátor umístíme psací stůl se standardní hloubkou 60 cm, musíme připočítat dalších 15-20 cm na hloubku radiátoru a 15-20 cm na hloubku parapetu. Ovládat žaluzie nebo otevřít ventilačku u okna, které může být vzdálené přes desku psacího stolu metr a více, bude poměrně náročné. Stejně náročné bude okno umýt.
Díky teplému vzduchu, který je v okolí stolu a pod stolem, může být dítě dříve unavené. Pokud Vaše dítě nemá rádo teplo, je tzv. horkokrevné, bude u stolu, pod kterým je radiátor, nešťastné.
Pokud máte za oknem krásnou klidnou krajinu, je určitě skvělé mít stůl u okna. Pokud se však za oknem něco děje, může poloha stolu u okna rušit soustředění se na učení a dítě může rozptylovat.
Pokud je v pokojíčku podlahové topení, je možné stůl postavit až tesně ke zdi a parapet využít na odložení pár drobností. K oknu se dostanete mnohem pohodlněji, pouze přes hloubku desky psacího stolu a hloubku parapetu. Pokud máte stůl až u zdi a na oknech krátké závěsy, je třeba myslet na to, že hloubka závěsů zakryje 15-20 hloubky desky psacího stolu a stůl pak není dostatečně velký pro práci školáka.
Pokud víte, že na stole bude mít dítě monitor, stůl umístěte jinam, než k oknu. Pokud byste stůl chtěli postavit do prostoru tak, aby dítě vidělo na dveře, myslete na všechny kabely, které Vaše dítě bude potřebovat mít ke stolu vedené. Nemusí to být jen lampička, může to být prodlužovačka, kabely od počítače nebo nabíječky.
Další kapitolou jsou střešní okna. Pokud nejsou orientovaná tak, aby do nich nesvítilo sluníčko, rozhodně pod ně stůl nedávejte. Světlo dopadá přes střešní okna na plochu stolu úplně jinak, než ze standardního okna a pokud se ke světlu přidá sluníčko, není možné u stolu ani psát úkoly, ani sledovat monitor.
Pokud přemýšlíte o umístění stolu bokem k oknu, je to dobré řešení v případě, že Vám světlo dopadá na stůl ze správné strany a nestíníte si. Takže ideálně pravákovi zleva a levákovi zprava. Ale ne vždy je to možné :o)
Pokud stůl umístíte ke zdi, můžete zeď využít na dírkované desky nebo nástěnky, na zeď lze instalovat lampičky, teré pak nemusí stát na stolech a dítě má k dispozici větší pracovní plochu. Dítě se nerozptyluje děním za oknem, radiátor není zakryt a může proudit vzduch, můžete větrat nebo umýt okno.