Návrh Vám, klientům, kromě vizualizace dává odpověď na mnoho otázek, které byste si jinak položili až v okamžiku, kdy přivezete domů nábytek a začnete s jeho montáží nebo začnete stavět. V ceně, kterou klienti platí za návrh a vizualizaci, je zahrnuta  konzultační činnost v průběhu práce na  návrhu. Díky tomu klienti přesně vědí, kde může nastat problém, co si musí pohlídat, kde mohou zvažovat jinou variantu a do čeho se v žádném případě nepouštět.

Na začátku práce na návrhu to může vypadat tak, že řeším moc detailů. Ano, řeším. Ale vím, proč to dělám :o) Někdy jsou to opravdu centimetry, které rozhodují o tom, jestli se nábytek do pokojíčku vejde a jestli bude možné zachovat nábytkovou sestavu tak, jak je navržena.

 

Mezi často řešené detaily patří prostor za dveřmi

V tomto pokojíčku byla navržena nábytková sestava Pax s hloubkou 58 cm s umístěním za dveřmi. Pro její instalaci bude třeba sundat podlahové lišty a klient byl seznámen s tím, že dveře do pokojíčku nepůjdou otevřít na plných 90°, protože na dveřích je klika, která má určitou hloubku a nedovolí dveřím díky skříni plné otevření.

Klient si přál na nábytku dekor dřeva. Vzhledem k tomu, že Ikea nenabízí jiný nábytek v dekoru dřeva s menší hloubkou, než mají skříně Pax, klient souhlasil s umístěním sestavy Pax do návrhu i za cenu nemožnosti plně otevřít dveře.

 

Dalším řešeným detailem bývají podlahové lišty

Pokud klient zvolí do pokojíčku nábytek Platsa nebo Smastad a sestava není doplněna nožičkami, může se stát, že podlahová lišta znemožní umístění zásuvek nebo dvířek na skříňky, které jsou u země.

Tento detail jsem řešila v pokojíčku, jehož šířka je 302 cm a sestava nábytku má ve své horní části šířku 300 cm. Podlahová lišta bude vedle nábytku i za ním ze zdi odstraněna, ale před nábytkem zůstává a zashuje do rámu skříňky, takže není možné na rám umístit ai zásuvky, ani dvířka.

Řešením tohoto problému bylo buď zkrácení celé sestavy o minimálně 60 cm nebo opětovné přeměření šířky pokojíčku v několika místech, ujištění se, že se sestava do pokojíčku vejde a klientův souhlas s ponecháním délky sestavy, která nebude mít ve své spodní části v místech, kde je podlahová lišta, žádná dvířka ani šuplíky. Výsledek rozhodnutí klienta vidíte v návrhu níže.

 

Před stavbou je ten nejlepší čas na řešení detailů interiéru

I když se může zdát, že v projektech je vyyřešeno vše, není tomu tak. Projektant stavbu řeší zejména z hlediska technického a funkčního, ale už neřeší, jak vysoká je kuchyňská linka a jak vysoko by měly být např. parapety, pokud je kuchyně u okna. Jeden takový projekt jsem nedávno řešila ve fázi, kdy se stavba připravuje, takže klientka dnes ví, co se musí v projektech změnit a co musí stavba udělat jinak. Jedná se o přestavbu hospodářské budovy, která má obvodové zdi silné 80 cm a zůstanou zachovány.

V rámci návrhu a vizualizací byla řešena vstupní chodba a společný prostor kuchyně, obývací pokoj a jídelna. Dům budou užívat dvě osoby a vše je této skutečnosti přizpůsobeno. Klient si přál v maximální možné míře využít nábytek Ikea.

Díky návrhu interiéru došlo ve vstupní chodbě k významným změnám oproti projektu: do zádveří bylo umístěno okno a byly sníženy stropy z projektovaných tří metrů na standardní výšku 250 cm. Vzhledem k tomu, že je chodba dlouhá, byly skříně umístěny za posuvné dveře, aby se prostor zmenšil a zútulnil. Zrcadlo a věšáková stěna budou vyrobeny na míru.

Kuchyně byla navržena do tvaru L s tím, že pod oknem měl být dřez. Díky síle zdi 80 cm a hloubce kuchyně 60 cm by nebylo možné okno nad kuchyňskou linkou otevírat a bylo by problematické také mytí. Klientka navíc dřez před oknem nechtěla, proto byla zvolena kuchyně ve dvou řadách. Parapety jsou v projektu nízko, při realizaci stavby bude třeba udělat je výš stejně jako zvětšit otvor pro okna tak, aby horní hrana okna končila ve stejné výšce, jako kuchyně.

Dveře na terasu byly v projektu navženy přímo od schodiště se šířkou 180 cm, takže televize a skříňka pod televizí zasahovaly do prostoru dveří. Dveře jsme zúžily tak, aby televize a skříňky do prostoru dveří nezasahovaly.

Schodiště bylo v projektu navrženo se zábradlím, takže ze schodiště by byla vidět zadní část televize a nebylo by možné zavěsit skříňky pod televizi, proto byla navržena zčásti otevřená zeď vedle schodiště namísto zábradlí.